Stavba oporného múru- software

Posted on by Elena Krátka

Betónové svahové tvárnice predstavujú perfektné riešenie na vybudovanie malého oporného múrika, ktorý vie účinne zabrániť erózii pôdy na svahovitom pozemku a taktiež vytvoriť atraktívny a funkčný priestor, napríklad na výsadbu rastlín.

Pre zrealizovanie tohto nápadu treba hlavne dostatok fyzickej sily, pretože to nie je vôbec jednoduché. stavba oporneho muru je pre šikovných domácich kutilov, ktorí si k sebe zoberú ešte pomocníka by to však nemal predstavovať vôbec problém. Určite si vopred pripravne pracovné nástroje, ktoré sú: vytláčacia pištoľ, vodováha, gumové kladivo, kotúčová píla, hrable, rýľ, doska na zhutnenie, ochranné rukavice.

Čo sa stavebného materiálu týka, budeme potrebovať: betónové svahové tvárnice, krycie platne, montážne lepidlo, štrk, netkanú textíliu, vytyčovacie kolu, špagát a piesok. Betónové svahové tvárnice sú vyrobené z prefabrikovaného betónu, pričom vzhľadom a štruktúrou pripomínajú hlavne kameň. Sú odolné, krájajú sa pomerne ľahko a na ich spájanie nepotrebujeme ani maltu. Dostupné sú tiež v rôznych farebných prevedeniach.

Na začiatok si vytýčime miesto, kde nám bude múrik stáť pomocou kolíkov a špagátu. Podľa odporúčania výrobcu tvárníc vykopte základovú jamu. Do jamy vysypte asi 2,5cm vrstvu piesku a rovnomerne ju rozneste a zarovnajte. Celú jamu vyložte fóliou s tým, aby po oboch stranách prečnievala. Pokiaľ vám na to nevyjde jedna fólia a budete to vystieľať z viacerých kusov, presvedčte sa, že sa navzájom prekrývajú aspoň 10cm. Zvyšok jamy vysypte štrkom, zhutnite vodováhou a skontrolujte rovnomernosť vrstvy.

Na takto pripravený podklad poukladáme prvú vrstvu tvárnic, ktorá by mala ešte zasahovať do jamy. Gumeným kladivom ich jemne pozatláčajte a skontrolujte nerovnosti, prípadne to riešte podsypaním tvárnice trochou piesku. Priebežne kontrolujte vodorovnú polohu tvárnic a zarovnanie z každej strany. Keď to bude nutné, môžete okraje zrezať kotúčovou pílou. Keď máme prvú vrstvu hotovú, môžeme prejsť na druhú vrstvu.

Kúsok po kúsku poukladáme druhú vrstvu tvárnic. Stále kontrolujeme zarovnanie vodováhou a dorovnávame gumeným kladivom. Na konci múrika zarovnajte tvárnicu tak, aby sa zachovalo striedanie polovičných a celých tvárnic na oboch koncoch. Ďalšie vrstvy prebiehajú podobne ako prvé dve vrstvy ukladania. Pri ukladaní tvárnic ostanú na poslednej položenej vrstve trojuholníkové medzery. Na ich zakrytie a zjednotenie použijeme krycie platne. Tu už musíme použiť montážne lepidlo.

Následne položíme krycie platne jednu po druhej. Taktiež môžme škáry vyplniť aj škárovacou maltou. Nezabúdame pritom na dôkladné vyčistenie okolia a pretretia vlhkou handričkou. Okolie už hotového oporného múrika zasypeme zeminou, ktorá nám ostala po vykopaní jamy na základy. Nopovú fóliu, ktorá presahuje zadnú časť múrika orežeme a tiež zakryjeme zeminou. Ďalej už môžeme vysadiť rastlinky podľa vlastného vkusu.

Oporné múriky môžu byť kamenné, ktoré sa používajú zväčša na spevnenie väčšieho sklonu terénu, ďalej betónový oporný múr, ktorý tiež používame pre pôdu s vyšším sklonom. Používa sa naň betón, ktorý je po mesiaci zatuhnutý takmer na 100%.

Tieto múry sú veľmi pevné a stabilné pre váš svah. Oporný múr zo štiepaných tvárnic sa používa pri nižších sklonoch a tvárnice môžu mať rôzne farebné prevedenia. Výsledný efekt môže slúžiť napríklad na vysadenie rôznych rastlinieke. Stavba oporného múru z gabiónov je využívaná pre svoju jednoduchosť na výstavbu oporných múrov vo vodnom staviteľstve, dopravnom inžinierstve alebo aj pri výstavbe parkov, či v záhradách rodinných domov.

Slúži na prenášanie zemných tlakov a na stabilizáciu svahov. Koše sú naplnené lomovým kamením alebo riečnymi valúnmi. Kamenný oporný múrik z kamenia je veľmi peknú a pôsobí hlavne prirodzene. Nie sú výškovo obmedzené a na výplň sa používa hlavne granit, žula alebo pieskovec.