Ako správne a efektívne vetrať?
Možno si hovoríte, čo môže byť zložité na vetraní? Avšak aj táto zdanlivo banálna činnosť má svoje pravidlá. Správne a efektívne vetranie zabezpečí nielen prísun čerstvého vzduchu v domácnosti, ale pomôže vyhnúť sa problémom s vlhkosťou či vznikom plesní a tiež zabráni zbytočnému úniku tepla.
Aby ste si v domácnosti zabezpečili čerstvý vzduch, pravidelné vetranie je nevyhnutnosťou. Nedostatočné vetranie môže totiž spôsobiť rôzne problémy. Vydýchaný vzduch je už len krok od bolestí hlavy, únavy či sťaženého dýchania a iných zdravotných problémov. Prísun čerstvého vzduchu je tak veľmi dôležitý, a to nielen pre naše zdravie, ale aj zdravie našich domácností. Správnym vetraním totiž môžete zabrániť hromadeniu vlhkosti v domácnosti, ktorá býva častou príčinou vzniku plesní.
Ako správne vetrať?
Vetranie by malo byť pravidelné, no častejšie než len ráno a večer. Frekvencia vetrania samozrejme závisí od počtu osôb v domácnosti, ale aj od toho, či práve varíte alebo ste vyvešali vypranú bielizeň či umyli podlahu. Tieto činnosti totiž zvyšujú vlhkosť v domácnosti, a tak je potrebné vetrať častejšie. Ideálne by ste mali vetrať aspoň štyri až päťkrát denne.
Najideálnejšie je vetrať krátko a intenzívne. Dĺžka vetrania sa prispôsobuje ročnému obdobiu. Počas zimy postačí kratšie, päť až desaťminútové vetranie. Počas zimného vetrania je dôležité nezabudnúť vypnúť kúrenie. Počas jarných a jesenných dní môžete čas vetrania zvýšiť aj na 15 minút a v lete môžete vetrať aj po dobu 20 až 30 minút.
Či už bývate v dome alebo byte, najvhodnejšie a najefektívnejšie je vetranie celého priestoru naraz. V prievane sa totiž vzduch rýchlo vymení a kumulované teplo nebude toľko unikať. Ideálne je krížové vetranie, a teda otvorenie protiľahlých okien v protiľahlých miestnostiach. Počas zimy a chladnejších dní by ste sa mali vyhnúť vyklápaniu, pootváraniu okien či mikroventilácii. Takýmto spôsobom totiž môže dochádzať len k zbytočným stratám tepla. Mikroventiláciu môžete využívať v období, keď sa nekúri.
Niekoľko tipov na efektívne vetranie
Váš byt či dom by ste mali vyvetrať hneď ráno, pretože počas noci sa v domácnosti môže nahromadiť vydýchaný vzduch ale aj vlhkosť. V priebehu dňa vetrajte v závislosti od vlhkosti v miestnostiach. Na sledovanie vlhkosti si môžete zaobstarať merač vlhkosti, ktorý vám pomôže identifikovať, kedy vlhkosť už presahuje optimálnu mieru. Ideálna vlhkosť v domácnosti by mala byť v rozmedzí od 30 do 50 percent. Ak ste doma, miestnosť, v ktorej sa nachádzate, je vhodné vetrať aspoň každé dve hodiny. Kúpeľňu a kuchyňu je potrebné vetrať častejšie, pretože sa v nich hromadí viac vlhkosti zo sprchovania a varenia. Úlohu tiež zohráva aj počet kvetov a rastlín, ktoré doma máte, pretože môžu udržiavať vlhkosť.
Čo s vlhkosťou v domácnosti?
Zvýšená vlhkosť v domácnosti sa môže prejaviť rosením okien ale aj vznikom škvŕn na stenách či plesní. Ak spozorujete, že sa vám doma hromadí vlhkosť, nemusíte sa hneď obávať. Riešením môže byť práve správne vetranie. Ak pravidelne vetráte a vlhkosť sa stále objavuje, problém sa však môže skrývať v nesprávnej funkčnosti a nedostatočnom tesnení okien. V tomto prípade bude potrebné skontrolovať a opraviť poškodenia, ktoré sa na oknách či ich rámoch vyskytli. Oprava okien nemusí byť náročný proces, v mnohých prípadoch postačí výmena tesnenia. Oprava okien ale aj napríklad renovácia eurookien či renovácia plastových okien sú bežnými záležitosťami. Na okná a ich životnosť totiž vplýva mnoho faktorov, a tak je prirodzené že z času na čas bude potrebná oprava či renovácia eurokien, plastových či drevených okien. Renovácia plastových okien ale aj drevených okien či ich oprava by však mala by byť realizovaná odborníkmi, ktorí sa špecializujú na servis okien, opravy a renovácie. Profesionálna a kvalitná oprava okien dokáže predĺžiť ich životnosť a odstrániť aj problémy s vlhkosťou v domácnosti.