Murované kuchyne – prečo a ako na to?
Jednou z možností, ako si zabezpečiť zariadenie kuchyne, je použiť namiesto bežného kuchynského nábytku stavebný materiál. I keď to v dnešnej dobe málokomu napadne, kuchynskú linku si môžete dať vybudovať aj počas stavby domu alebo sa pre takúto zmenu môžete rozhodnúť pri plánovaní prestavby domu, chalupy alebo bytu. Konkatovaným odborníkov ktorý stavajú kuchyne na mieru, si aj vieme ušetriť veľa trápenia a stresu.
Prečo murovanú kuchynu?
V porovnaní s bežnými kuchynskými linkami, ktoré sú vyskladané zo skriniek z dreva či zdrevotriesky, je murovaná kuchyňa prakticky nezničiteľná. Určite vám nezačne po čase zatekať, hniť a rozpadávať sa. Na druhej strane však treba rátať s tým, že ide o nemenné a definitívne riešenie, ktoré nemôžete len tak ľahko zmeniť, keď sa vám zunuje, alebo zistíte, že má isté nedostatky. Príslovie „dvakrát meraj a raz rež“ platí v tomto prípade dvojnásobne.
Okrem toho, že si musíte byť istý svojím vkusom, mali by ste mať už nejaké praktické skúsenosti s prácou v kuchyni, aby ste vedeli posúdiť, aký pracovný priestor vám bude vyhovovať. Ide pritom o celý rad rôznych aspektov, počnúc praktickým usporiadaním funkčných zón cez rozmiestnenie a množstvo úložných priestorov až po ergonomickú výšku jednotlivých plôch.
No ak presne viete, čo chcete, práve možnosť ovplyvniť tieto veci bude patriť k najväčším výhodám kuchyne murovanej na mieru. Bezchybný musí byť aj návrh všetkých potrebných inštalácií – rozvodov vody, plynu, elektriny a kanalizácie, pretože po vymurovaní kuchyne bude ich prerábka podstatne komplikovanejšia.
Aké materiály použiť?
Na stavbu murovanej kuchyne je možné použiť rôzne druhy stavebných materiálov. V prípade, že sa má kuchyňa realizovať súčasne so stavbou domu, ideálne je použiť rovnaké stavebné materiály, teda tehly, respektíve iné murovacie tvárnice, maltu, prípadne i liaty betón s kovovou výstužou. Výhoda takéhoto postupu spočíva v tom, že zabijete dve muchy jednou ranou – ušetríte čas potrebný na zháňanie materiálu a urýchli sa samotná stavba kuchyne, čo sa v konečnom dôsledku odrazí aj na úspore peňazí. Ďalším plusom je i previazanosť konštrukcie stien a kuchyne – materiály spolu pracujú a dozrievajú, takže celé stavebné dielo bude kvalitnejšie, pevnejšie, to znamená, že časom tu nevzniknú trhliny.
Pracovná plocha
Celkový charakter kuchyne do značnej miery ovplyvňuje aj materiál pracovnej dosky. Okrem možnosti, že ju bude tvoriť tenká železobetónová doska obložená keramickými dlaždicami, môžete tu podobne ako pri klasických kuchyniach použiť i bežnú kuchynskú dosku z laminovanej drevotriesky alebo z masívneho dreva. Tá býva najčastejšie uložená na vybudovaných stienkach alebo ukotvená do kovových profilov.
Povrchové úpravy
Pokiaľ ide o povrchové úpravy, z estetického i funkčného hľadiska hrajú prím predovšetkým keramické obklady a dlažby. Okrem nespočetného množstva farieb, formátov a dekorov sa vyznačujú aj dlhou životnosťou, odolnosťou proti rôznym látkam a praktickosťou, čo sa týka údržby a hygieny.
Pri použití keramických dlaždíc alebo obkladačiek na pracovnej ploche sa odporúča použiť namiesto bežnej škárovacej hmoty silikónový alebo akrylový tmel, ktorý je pružnejší, vodeodolný a nezanáša sa nečistotami, takže aj po dlhej dobe obklad vyzerá ako nový. Okrem keramiky sú vhodnými materiálmi pre povrchové úpravy stien v kuchyni aj omietky, stierky a nátery, pomocou ktorých môžete vytvoriť umývateľný, oteruodolný alebo štruktúrovaný povrch s rôznymi farebnými a vizuálnymi efektmi.
Náter všetkých týchto materiálov si vieme uľahčiť použitím striekacej pištole pripojenej k kompresoru.
Doplnkové materiály
Plochy obložené obkladačkami by nemali byť príliš rozsiahle, aby nepôsobili ako vo verejných kúpeľoch. Je potrebné ich dopĺňať a kombinovať s vhodne zvolenými omietkami alebo farbami, ktoré nebudú svojou štruktúrou a farbou obkladačkám príliš konkurovať. Na zakrytie úložných priestorov sa obvykle používajú klasické drevené dvierka alebo sa do vytvorených ník namontujú zásuvky a výsuvné regály. V rustikálne poňatých kuchyniach sa do otvorených políc často vkladajú prútené koše alebo sa zakrývajú textilnými závesmi. V modernejších kuchyniach do úvahy prichádzajú aj posuvné dvierka, dvierka zo skla alebo výsuvné hliníkové rolety.
Biela technika
Nevyhnutnou súčasťou každej modernej kuchyne sú domáce spotrebiče. Ani murované kuchyne v tomto smere nemôžu zaostávať. Uplatnenie tu nájdu populárne vstavané spotrebiče: varné dosky, rúry na pečenie a mikrovlnky, ale i chladničky alebo umývačky riadu, ktoré sa dajú šikovne schovať za štýlové dvierka.